خالواش

 تماس

ترجمه

فرا - مرزی

كل گپ

پايان زمان

انقلاب واقعي

زمزمه هائي روي

يك شيوه ...

داستانهاي كوتاه

یادهائی دور و نزدیکپونه را در زبان گیلکی خالواش ميگن. نوشته‌های این صفحه خصوصیات " خالواش " را دارد، خودرو و خودپو و شاید گاهی مجبور باشد جلوی لانه " مار " سبز شود!

آلبوم عکس

<< July 2006 >>
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
 01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

كل گپ

ساكنان زمين

فرا - مرزی

* تماس

rss feed


Blogdrive


 6.7.06
یادی از م.راما - محمدامین لاهیجی!

چندباری که به وبلاگ خانوم امینی مراجعه کردم، نام ایشان و علاقه‌مندی‌شان با دنیای شعر و ادبیات، در طی این مدت مداوماً مرا به یاد شاعری از خطه گیلان محمد امین لاهیجی (م.راما) می اندازد که اشعارش در دوران قبل از انقلاب در جُنگ‌های ادبی و غیره منتشر میشد و ورد زبان ما بود. جمله درستی است که دوست عزیزمان آقای جمشید طاهری‌پور در نوشته اخیرشان هم یاد کرده‌اند که:" ياد محمد امينی می‌افتم در باغ ملی لاهيجان، وقتی که کلاس ده بوديم. محمد يک سال زودتر از من دستگير شد و در زندان مشهد بود و من در تاشکند بودم که به من خبر رسيد در دريا غرق شده! محمد خودش يک دريا بود، شعر‌هايی را که به لهجه‌ی گيلکی سروده بود، در قهوه خانه‌های لاهيجان می‌خواندند، بی آن که بدانند شاعرش کيست. وقت چای چينی، زنها و دختر‌ها در باغ‌های چای می‌خواندند، بی آن که محمد را بشناسند! آن روز در باغ ملی لاهيجان روی يک نيمکتی نشسته بوديم، چند روز مانده به عيد بود، بوی بهار همه‌ی باغ را برداشته بود. آدم نفس کشيدن زمين را می‌شنيد، تمام باغ پر بود از صدای رويش گياه و پرتو گرم خورشيد روی سر و صورت ما بود. يکدفعه محمد بغلم کرد، سرش را گذاشت روی شانه‌ی من و بلند شروع کرد به شعر گفتن: شايد گياه نخواهد که ارتفاع بپيمايد/ شايد گياه بخواهد، در لاک بذر بماند/ اما زمين نمی‌خواهد و آفتاب نيز!"  در یکی دو روز گذشته بارها شده که این شعرش را به یاد می آورم که در سالهای قبل از انقلاب و در ساعات درس فارسی و ادبیات و اینها در دبیرستان اونو برای همکلاسی‌هایم خوندم:

 

بچه ها،

کاغذی بردارید،

بنویسید: کبوتر زیباست.

بنویسید: کلاغ بی نهایت زشت است.

بنویسید که دارا خوب است.

بنویسید که آذر خوب است.

  بنویسید  که دارا فردا،

                      قهرمان خواهد شد.

 بنویسد  که آذر فردا،

                     قهرمان می زاید.

بنویسید که دارا یک مسلسل دارد.

بنویسد که آذر بی عروسک هم،

                                    می تواند باشد.

تا شب جمعه ی آینده

مشق‌تان این باشد: که

    بابا دندان دارد ،اما

                      نان ندارد بخورد.

 

این هم یکی از اشعار گیلکی محمد امین لاهیجی که در  این سایت قرار داره.

متاسفانه هرچه تو وب دنبال عکسی از م.راما گشتم، چیزی پیدا نکردم. راستش زیر و رو کردن سایت ورگ هم جز اینکه منو به کشاندن مطلبی درباره " قلعه رودخان " بکشونه که بخش بزرگی از یادهای اوایل سال ۵۷ من با سفرهای چندین و چندباره ما به اونجا و غرق شدن در فضای خاص آن در آن دوران همراه با دوستانی که هرکدام راه و مسیری دیگر را دنبال کرده‌اند و ... خلاصه نشد یه عکسی هم از م.راما با آن چهره بسیار صمیمی و دوست‌داشتنی‌اش بذارم. شرمنده!


 پست شده در ساعت: 11:31 am توسط: تقي

 

rasht
March 5, 2007   01:12 AM PST
 
پيمان عيسي زاده روزنامه نگار لاهيجاني كه چهار شنبه به مدت 2 ساعت در اداره اطلاعات بازدداشت و با وثيقه آزاد شده بود،فردا ساعت 9:30 دقيقه دادگاهي مي شود.اين روزنامه نگار كه وابسته به هيچيك از احزاب حكومتي ايران نيست،از هيچ حمايتي از سوي احزاب و گروهاي ايران برخوردار نيست .اتهامات سردبيرلاهيجان امروز توهين به رهبري وايجاد شبهه و خدشه دار نمودن انتخابات ايران و.... است.
عيسي زاده گيلان شناس و صاحب چند اثر از جمله"گلسرخي و خيزش انقلابي جنگل" مي باشد.
از همه آزاديخواهان عاجزانه تقاضا دارم براي حمايت از اين روزنامه نگار تمام توان خود را بكار گيرند.
Name
August 10, 2006   10:09 PM PDT
 
دیدم نوشته من نیست! فهمیدم بازم دسته گل به آب دادم و آونکارایی سختی که آخر سر آدم باید انجام بده تا نوشته اش بیاد مرتکب نشدم! ولی نوشته من دیروز یا پریروز این بود: که وقتی اول بار اومدم این متن رو بخونم یاد دور و درازی از آقای جمشید طاهری پور از خوندن مطلب منصرفم کرد چون اسم این آدم دیگه فقط منو یاد این میاندازه که انسان تا بینهایت میتونه حقیر بشه.دیروز یا پریروز خوندم و دیدم بازم متأسفم که چنین متن لطیفی رو با یاد کسی شروع کردی که برای مطرح کردن خودش به هر عملی حتا توهین به رفقای خودش و تعظیم در مقابل قاتلان آنها تن می ده.
تقی
July 6, 2006   11:12 PM PDT
 
خواننده! عزیز از تذکر شما ممنونم. رنگ لینک ها رو عوض کردم!
خواننده
July 6, 2006   01:45 PM PDT
 
سلام. با سپاس . در اين متن کلماتی را که به جای لينک نوشته ايد ، ديده نمی شوند. جايشان خالی به چشم می آيد.
||


Leave a Comment:

Name


Homepage (optional)


Comments
Next Entry Home Previous Entry